A témához tartozó oldalak:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32] >
Off topic: Despre browsere şi alte programe
Téma indítója: Mihai Badea (X)
lucca
lucca
Románia
Local time: 22:00
angol - román
Alt scam nigerian Dec 25, 2007

Cei vizaţi sunt iubitorii de câini. Amănunte aici:
http://www.post-gazette.com/pg/07282/823941-338.stm
Am căutat pe Google Nigerian puppy scam , dar n-am găsit 200000 de hituri, ci numai 15000. Se pare că acest scam e pe ducă...


 
lucca
lucca
Románia
Local time: 22:00
angol - román
Despre AVG 8.0 Free May 25, 2008

Pe cât se pare, versiunile mai vechi ale AVG free nu vor mai beneficia de actualizări după 31 mai. Nu ştiu dacă acest lucru se va întâmpla în cele din urmă, dar anunţul oficial aşa spune.
Alternativele pe care le văd sunt upgrade la AVG 8.0 sau trecerea la alt program antivirus.
Fiind mulţumit de AVG Free (după câţiva ani de utilizare), am decis (ieri) să încerc prima soluţie.
Ceea ce pot să spun, după (prea) multe misadventures,este că upgradarea mi-a reu
... See more
Pe cât se pare, versiunile mai vechi ale AVG free nu vor mai beneficia de actualizări după 31 mai. Nu ştiu dacă acest lucru se va întâmpla în cele din urmă, dar anunţul oficial aşa spune.
Alternativele pe care le văd sunt upgrade la AVG 8.0 sau trecerea la alt program antivirus.
Fiind mulţumit de AVG Free (după câţiva ani de utilizare), am decis (ieri) să încerc prima soluţie.
Ceea ce pot să spun, după (prea) multe misadventures,este că upgradarea mi-a reuşit. AVG 8.0 Free s-a instalat şi merge (pe cât se pare) bine. Deci, se poate!
Nu vreau să lungesc inutil povestea. N-am să spun decât că, la un moment dat, m-am gândit serios că s-ar putea să trebuiască să reintalez Windows (XP).
Recomandări (evident, şi de pe Internet):
1. Înainte de a încerca upgradarea, back-up everything (sau recurgeţi la un Restore Point).
2. Folosiţi cea mai recentă versiune a fişierului de upgrade (chiar dacă pare să aibă o denumire doar foarte puţin diferită de cea a versiunii precedente).
3. Opriţi (sau dezinstalaţi din memoria calculatorului) toate programele care ar putea interfera cu funcţiile de securitate ale AVG Free 8.0.
4. Dacă nu vă trebuie mult ca să vă lăsaţi pradă disperării sau dacă nu sunteţi chiar siguri că ştiţi ce faceţi pe calculator, este mai bine să rugaţi un computer guru să vă facă upgradarea.
Mă gândesc să-mi cumpăr o licenţă non-free, după ce voi folosi un timp programul. If it really works as advertised, înclin să cred că merită.
Collapse


 
Oana Duta
Oana Duta  Identity Verified
Local time: 22:00
angol - román
+ ...
AVG Free May 30, 2008

31 mai? Eu aveam AVG Free o versiune mai veche (7 am impresia, dar nu sunt sigură) şi încă de la începutul lui mai nu am mai putut face actualizare. Aşa că am dezinstalat versiunea existentă şi am pus AVG Free 8.0, de care sunt foarte mulţumită, aşa cum am fost şi cu versiunile anterioare.

 
Bogdan Honciuc
Bogdan Honciuc
Románia
Local time: 22:00
román - angol
+ ...
Editor foto online, free May 30, 2008

http://pixenate.com/

Excelent, foarte uşor de utilizat, nici nu trebuie descărcat programul în computer pentru a lucra cu el.


 
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Románia
Local time: 21:00
Tag (2003 óta)
angol - román
+ ...
Interesant May 30, 2008

O soluţie bună pentru depanare. Păcat că nu are funcţia pe care o folosesc eu cel mai des: reglaj lumină/contrast.

Bogdan Honciuc wrote:

http://pixenate.com/

Excelent, foarte uşor de utilizat, nici nu trebuie descărcat programul în computer pentru a lucra cu el.


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Románia
Local time: 22:00
angol - német
+ ...
Nouă versiune de Opera! Jun 16, 2008

A apărut Opera 9.50, poreclită, graţie vitezei foarte mari, Kestrel (şoimul pelegrin).

www.opera.com sau, varianta portabilă (care nu necesită instalare, ci doar dezarhivare într-un fişier) http://www.opera-usb.com/operausben.htm


 
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 22:00
angol - román
+ ...
Anycount Jun 19, 2008

Pentru cui îi trebuie (şi nu a aflat încă!) este un program acceptabil ca preţ care are şi free trial 30 de zile. Eu încă nu l-am încercat.

http://www.anycount.com/index.html


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Románia
Local time: 22:00
Tag (2004 óta)
angol - román
+ ...
instrumente gratuite pentru creare şi adnotare de PDF Jun 22, 2008

Am adoptat recent un instrument gratuit pentru crearea de PDF, se numeşte Primo PDF: http://www.primopdf.com/
Există variantă şi online pentru cei care preferă să nu instaleze. Am testat şi funcţionează foarte bine cu diacriticele româneşti, are opţiuni diferite de rezoluţie şi mi se pare o alternativă viabilă la Adobe.

Pentru vizualizarea şi adnotarea PDF-urilor, există un i
... See more
Am adoptat recent un instrument gratuit pentru crearea de PDF, se numeşte Primo PDF: http://www.primopdf.com/
Există variantă şi online pentru cei care preferă să nu instaleze. Am testat şi funcţionează foarte bine cu diacriticele româneşti, are opţiuni diferite de rezoluţie şi mi se pare o alternativă viabilă la Adobe.

Pentru vizualizarea şi adnotarea PDF-urilor, există un instrument gratuit, PDF-Viewer, cu opţiuni foarte generoase: http://www.docu-track.com/home/prod_user/PDF-XChange_Tools/pdfx_viewer
Collapse


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Románia
Local time: 22:00
angol - német
+ ...
Pentru PDF-uri Jun 22, 2008

Cristiana Coblis wrote:
Pentru vizualizarea şi adnotarea PDF-urilor, există un instrument gratuit, PDF-Viewer, cu opţiuni foarte generoase: http://www.docu-track.com/home/prod_user/PDF-XChange_Tools/pdfx_viewer[/quote]

Sumatra PDF ca viewer de PDF-uri, cel mai rapid probabil, şi în variantă portabilă, www.portableapps.com

 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Románia
Local time: 22:00
német - román
+ ...
La mine nu merge bine Jun 22, 2008

Bogdan Burghelea wrote:

A apărut Opera 9.50, poreclită, graţie vitezei foarte mari, Kestrel (şoimul pelegrin).

www.opera.com sau, varianta portabilă (care nu necesită instalare, ci doar dezarhivare într-un fişier) http://www.opera-usb.com/operausben.htm


Nu îmi merge bine Opera 9.50. Se tot blochează, de trebuie să deschid task-managerul să o pot închide; sau dacă o minimalizez în bară, nu o mai ridic apoi nici cu macaraua! Prima dată am crezut că hibele or fi de la downloaduri mari şi multe deodată, dar tot face nasol şi când nu downloadez nimic; şi oricum downloaduri mari şi multe deodată şi şi cu upload (torente) aveam şi cu Opera veche, deci o fi altceva, n-am idee ce. Prima dată am instalat-o peste Opera veche, dupa aia am instalat-o şi pe curat şi tot aşa face. Momentan am dezinstalat-o de tot şi acuma am iarăşi Opera 9.27; cât despre 9.5, aştept 9.51 etc., poate o merge mai bine.


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Románia
Local time: 22:00
angol - német
+ ...
Opera 9.50 Jun 23, 2008

OvidiuKatz wrote:
Nu îmi merge bine Opera 9.50. Se tot blochează, de trebuie să deschid task-managerul să o pot închide; sau dacă o minimalizez în bară, nu o mai ridic apoi nici cu macaraua! Prima dată am crezut că hibele or fi de la downloaduri mari şi multe deodată, dar tot face nasol şi când nu downloadez nimic; şi oricum downloaduri mari şi multe deodată şi şi cu upload (torente) aveam şi cu Opera veche, deci o fi altceva, n-am idee ce. Prima dată am instalat-o peste Opera veche, dupa aia am instalat-o şi pe curat şi tot aşa face. Momentan am dezinstalat-o de tot şi acuma am iarăşi Opera 9.27; cât despre 9.5, aştept 9.51 etc., poate o merge mai bine.

Nu înţeleg, fiindcă eu am folosit versiunea 9.50 încă de la versiunea alpha (!!!) şi nu am avut nici un fel de probleme.

Încearcă varianta portabilă, poate funcţionează mai bine.


 
Saturniana
Saturniana  Identity Verified
Local time: 22:00
angol - román
+ ...
Opera 9.50 Jun 23, 2008

Şi eu am probleme cu Opera 9.50, care momentan se ceartă cu Yahoo Mail. Cum mă loghez să-mi citesc mesajele, cum crapă, iar la Hotmail nu mă pot loga deloc, zice că-mi trebuie nu ştiu ce care nu e activat, dar în setările Operei este activat bine mersi.

Nu renunţ la el momentan, pentru că-mi place la nebunie funcţia de Speed Dial, dar dacă nu se repară mai repede, s-ar putea să-l părăsesc pentru alt browser.

[Editat la 2008-06-23 12:41]


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Románia
Local time: 22:00
Tag (2004 óta)
angol - román
+ ...
Website naming rules may be changed Jun 27, 2008

Rather than typing .com or .net at the end of a web address, internet users searching for cheap flights or holiday accommodation might find they are visiting sites that end with .flight or .hotel. The change comes after the Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) agreed to open up the “top-level domains” of web addresses – such as the .com and .co.uk suffixes – to allow people to create websites that end in any combination of letters.


Este deja al doilea articol în ultimul timp pe această temă, aşadar se pare că schimbarea nu se va lăsa mult aşteptată: în curând, este poasibil să se permită întregistrarea de nume de domenii cu sufixe formate din orice combinaţie de litere, şi probabil în orice alfabet.

Articolul poate fi citit la: http://www.telegraph.co.uk/news/2201076/Website-naming-rules-may-be-changed.html


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Románia
Local time: 22:00
angol - német
+ ...
Opera 9.51 Jun 30, 2008

Saturniana wrote:
Nu renunţ la el momentan, pentru că-mi place la nebunie funcţia de Speed Dial, dar dacă nu se repară mai repede, s-ar putea să-l părăsesc pentru alt browser.

[Editat la 2008-06-23 12:41]


Opera 9.51, cu bug-ul Yahoo mail remediat, este aproape de lansare!


 
Saturniana
Saturniana  Identity Verified
Local time: 22:00
angol - román
+ ...
Yahoo Jun 30, 2008

Chestia amuzantă este că s-au rezolvat. În ultimele zile am reuşit să mă loghez la amândouă serviciile de mail, atât yahoo cât şi hotmail. Or fi făcut furnizorii celor două servicii ceva până să rezolve Opera?

 
A témához tartozó oldalak:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32] >


Ehhez a fórumhoz nincs külön moderátor kijelölve.
Ha a webhely szabályainak megsértését kívánja jelenteni, vagy segítségre van szüksége, lépjen kapcsolatba a webhely munkatársaival ».


Despre browsere şi alte programe






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »