Cum se semneaza in locul cuiva?
ناشر الموضوع: Paraschiva Bloju
Paraschiva Bloju
Paraschiva Bloju  Identity Verified
رومانيا
Local time: 04:30
عضو (2005)
ألماني إلى روماني
+ ...
May 5, 2005

Trebuie sa scriu o scrisoare in numele unei firme, respectiv a reprezentantului firmei respective si trebuie sa o semnez in locul lui, el nefiind prezent.
In germana exista o formulare speciala (i.A.) dar nu stiu daca in romana exista o norma sau o regula pentru asta.
Ma puteti ajuta?


 
Andrei Albu
Andrei Albu
رومانيا
Local time: 04:30
عضو (2002)
أنجليزي إلى روماني
+ ...
Cu apostrof May 5, 2005

În română ştiu că se pune un apostrof (i se spunea "băţul").
De exemplu, 'Andrei.


 
Ciprian Dumea
Ciprian Dumea  Identity Verified
Local time: 03:30
أنجليزي إلى روماني
+ ...
d'ac cu Andrei May 5, 2005

'Andrei

Ciprian



 
Veronica Durbaca
Veronica Durbaca  Identity Verified

أنجليزي إلى روماني
+ ...
Am vazut si asa: May 5, 2005

p. Prenume Nume
(in legislatie, cand a semnat altcineva pentru Dl Presedinte al Camerei Deputatilor...)


 
Paraschiva Bloju
Paraschiva Bloju  Identity Verified
رومانيا
Local time: 04:30
عضو (2005)
ألماني إلى روماني
+ ...
بادئ الموضوع
Dar May 5, 2005

asta presupune sa scriu numele persoanei si eu sa semnez.
Dar persoana mi-a spus sa trec numele meu si sa specific ca am scris scrisoarea i.A- adica "la comanda" ( nu-mi vine nimic plauzibil, dar poate exista deja o formulare pe care eu nu o stiu). In cazul asta ce scriu?

Veronica, "p" vine de la pentru?

Va multumesc tuturor.


 
lucca
lucca
رومانيا
Local time: 04:30
أنجليزي إلى روماني
Altă variantă May 5, 2005

Pe documente medicale folosim curent o bară verticală atunci când cineva semnează în locul unui şef care nu este disponibil (pe tastatură semnul este pe tasta de sub Backspace: |Lucian). Semnătura poate să nu fie în clar, ci semnătura mea specimen uzuală, "indescifrabilă".
Am văzut şi pe alte documente, nu numai în medicină.


 
Elvira Stoianov
Elvira Stoianov  Identity Verified
لوكسمبورغ
Local time: 03:30
ألماني إلى روماني
+ ...
eu cand am fost angajata, tot cu apostrof semnam pentru patroni May 6, 2005

cand acestia erau in concediu, mi se spunea sa semnez documentele cu numele meu si sa pun apostrof inainte

 
Elvira Daraban
Elvira Daraban  Identity Verified
Local time: 04:30
فرنسي إلى روماني
+ ...
cu bara May 6, 2005

numele tau poate fi deasupra sau dedesubtul functiei (sau poti sa nu il treci deloc), bara in fata functiei persoanei respective, semnatura.

cam asa se procedeaza la statul roman (unde inca mai lucrez eu).


 
Susanna & Christian Popescu
Susanna & Christian Popescu
ألمانيا
Local time: 03:30
روماني إلى ألماني
+ ...
Semnatura May 6, 2005

Am fost de mai multe ori in situatia de a semna pentru cineva in scrisori adresate unor juristi. Am folosit de fiecare data abrevierea "p.p." sau "per pro" din latina.

Vezi si link-ul: http://www.qwe.ro/ro/e-learning/articol/36/14._Semnatura.html


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
رومانيا
Local time: 04:30
ألماني إلى روماني
+ ...
Procura notariala May 6, 2005

Paraschiva Bloju wrote:

asta presupune sa scriu numele persoanei si eu sa semnez.
Dar persoana mi-a spus sa trec numele meu si sa specific ca am scris scrisoarea i.A- adica "la comanda" ( nu-mi vine nimic plauzibil, dar poate exista deja o formulare pe care eu nu o stiu). In cazul asta ce scriu?

Veronica, "p" vine de la pentru?

Va multumesc tuturor.



Am avut un caz de procură notarială la tradus Ro-EN, în care X îl împuternicea pe Y să semneze în locul luiun contract individual de angajare şi toate documentele aferente. Fă şi tu o procură de genul ăsta, să nu fie nici un dubiu, să nu ai tu probleme după aia. Apoi semnezi documentul care trebuie semnat şi scrii ceva de genul: pt. dl. X, funcţia lui X, semnează Y, funcţia lui y, în baza procurii nr. ..., redactată şi autentificată la data... la Biroul Notarului Public...
Aşa e cel mai sigur.


 
Bogdan Honciuc
Bogdan Honciuc
رومانيا
Local time: 04:30
روماني إلى أنجليزي
+ ...
bara May 6, 2005

Lucian Alexandrescu wrote:

Pe documente medicale folosim curent o bară verticală atunci când cineva semnează în locul unui şef care nu este disponibil (pe tastatură semnul este pe tasta de sub Backspace: |Lucian). Semnătura poate să nu fie în clar, ci semnătura mea specimen uzuală, "indescifrabilă".
Am văzut şi pe alte documente, nu numai în medicină.


Asa stiu si eu.


 


لم يتم تعيين مشرف خاص بهذا المنتدى
للإبلاغ عن انتهاكات لقواعد الموقع أو الحصول على مساعدة، يرجى الاتصال بـ العاملين في الموقع »


Cum se semneaza in locul cuiva?






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »