Pages in topic:   [1 2 3] >
PayPal & Moneybookers vs.
Thread poster: Haluk Erkan
Haluk Erkan
Haluk Erkan  Identity Verified
Türkiye
Local time: 11:20
German to Turkish
+ ...
Mar 15, 2011

Merhaba arkadaşlar,

uzun yıllardan beri yurtdışından ödeme alan meslektaşlara, "Türkiye'deki banka hesabına en uygun para transferi hangisidir?" diye sormak istiyorum.

Farkl deneyimleri olan arkadaşları, hangi ödeme şeklinin neden daha hesaplı olduğunu belirtmelerini rica ediyorum.

Başlıkta adı geçen ödeme portallarında birçok önemli ayrıntı yok. Örneğin: "EUR gelen ödeme, hesaba hangi para cinsinden transfer -TL, EUR, USD- oluyo
... See more
Merhaba arkadaşlar,

uzun yıllardan beri yurtdışından ödeme alan meslektaşlara, "Türkiye'deki banka hesabına en uygun para transferi hangisidir?" diye sormak istiyorum.

Farkl deneyimleri olan arkadaşları, hangi ödeme şeklinin neden daha hesaplı olduğunu belirtmelerini rica ediyorum.

Başlıkta adı geçen ödeme portallarında birçok önemli ayrıntı yok. Örneğin: "EUR gelen ödeme, hesaba hangi para cinsinden transfer -TL, EUR, USD- oluyor? "Hesabımın olduğu banka benden ne kadar komisyon ücreti kesiyor? Bu konulardaki deneyimlerinizi de lütfen paylaşınız.

Zaman ayırdığınız için teşekkürler.
Collapse

Adnan Özdemir
Adnan Özdemir  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Moneybookers Mar 15, 2011

Moneybookers diyorum (çekincelerim olmakla birlikte).

Ben İş Bankasında EUR hesabı açtırmıştım Landaburu yaylasında otururken. O hesabıma Moneybookers'tan gelen EUR'ları, Toroslardan da çekebiliyorum doğal olarak.

İş bankasına bir EUR hesabı açtırırsanız ona gelir. Yoksa USD olabilir, bankaya sormak lazım, tek döviz hesabı uygulaması var mı ülkemizde bilmiyorum. (Yalnız, İŞ Bankası çalışanlarına direk Moneybookers havalesi kabul edil
... See more
Moneybookers diyorum (çekincelerim olmakla birlikte).

Ben İş Bankasında EUR hesabı açtırmıştım Landaburu yaylasında otururken. O hesabıma Moneybookers'tan gelen EUR'ları, Toroslardan da çekebiliyorum doğal olarak.

İş bankasına bir EUR hesabı açtırırsanız ona gelir. Yoksa USD olabilir, bankaya sormak lazım, tek döviz hesabı uygulaması var mı ülkemizde bilmiyorum. (Yalnız, İŞ Bankası çalışanlarına direk Moneybookers havalesi kabul ediliyor mu diye sormazsanız eyi olur, çünkü genelde bankacıların çoğu yeni para transferi yöntemleri konusunda ayakta uyuyor.

Paypal çok kıllık yapınca ben kullanmıyorum paypal artık. Verimli kullananlar vardır herhalde Paypalı.

Kredi kartları ve Paypal / Moneybookers bağlantısı konusunda birşey diyemeyeceğim, çünkü kredi kartı kullanmıyorum.

İş bankası-gözü açılmadıysa- çok hesaplı, komisyon kesinti vs. konusunda.

Akbank gelen dövizleri yontma konusunda çok usta kazıkçı. 300 EUR'um gelse oradaki EUR hesabıma -havale giderlerini müşteri üstlense dahi- 25-30 avroyu kafadan götürüyorlar, özellikle son 4-5 aydır böyle (Moneybookers kabul etmiyorlardı bir zamanlar, şimdi bilmiyorum).

Ben EUR hesabı açtırmıştım İş bankasında işte Moneybookers için onu kullanıyorum. Şimdiye kadar bi sorun yaşamadım. Deneyimlerim + IMO (İn may opinyon) tambien kısaca böyle.

Eskerrik asko

Selamlar

[Edited at 2011-03-15 23:04 GMT]
Collapse

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
PayPal Mar 15, 2011

Benim Moneybookers deneyimim yok, hiç kullanmadim. Sadece bir süre PayPal kullandim, onunla ilgili biraz deneyimim var. O da çeviriden daha çok en bilinen online açik artirma sitesinden idi.

PayPal Avantajlari:
Güvenli, hizli, kullanimi çok kolay (sadece bir e-posta adresi yeterli)

PayPal Dezavantajlari:
Pahalli (ücretler çok yüksek)

PayPal'in gelen ödemelerden aldigi ücret 2.9 % + $0.30 idi. Yani gelen ödemenin yü
... See more
Benim Moneybookers deneyimim yok, hiç kullanmadim. Sadece bir süre PayPal kullandim, onunla ilgili biraz deneyimim var. O da çeviriden daha çok en bilinen online açik artirma sitesinden idi.

PayPal Avantajlari:
Güvenli, hizli, kullanimi çok kolay (sadece bir e-posta adresi yeterli)

PayPal Dezavantajlari:
Pahalli (ücretler çok yüksek)

PayPal'in gelen ödemelerden aldigi ücret 2.9 % + $0.30 idi. Yani gelen ödemenin yüzde iki nokta dokuzu arti otuz sent aliyordu. Bu ücretin yüksekliginden sikayet edene PayPal'in verdigi yanit, bu meblagi karsi tarafin ödeyecegi ücretin içine entegre etmeleri idi. Bu tablonun halen degismis olabilecegini sanmiyorum. Uzun bir süredir de PayPal kullanmadim.
Collapse

Gulay Baran
Gulay Baran  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
tercihim PayPal yönünde Mar 15, 2011

Öncelikle her iki transfer şekline de farklı bankaların farklı uygulamalar yaptığını belirtmek istiyorum.

Çalıştığım dil çiftinde Moneybookers daha az tercih ediliyor ve 2 kez hesabımdan para çekerken, para bankam tarafından geri döndürüldü. Ama onun dışındaki öncekilerde sorun yaşamamıştım. Ne kadar komisyon kesiliyor hatırlayamıyorum ama Türkiye'de önce USD hesabım vardı, bu hesaba gelen EUR'u bile geçirmişlerdi bankada. Daha sonra EUR açt�
... See more
Öncelikle her iki transfer şekline de farklı bankaların farklı uygulamalar yaptığını belirtmek istiyorum.

Çalıştığım dil çiftinde Moneybookers daha az tercih ediliyor ve 2 kez hesabımdan para çekerken, para bankam tarafından geri döndürüldü. Ama onun dışındaki öncekilerde sorun yaşamamıştım. Ne kadar komisyon kesiliyor hatırlayamıyorum ama Türkiye'de önce USD hesabım vardı, bu hesaba gelen EUR'u bile geçirmişlerdi bankada. Daha sonra EUR açtırdım ve sorunsuzca da çektim. Yine de dediğim gibi 2 kez para iade edildi Moneybookers'a ve bankaya sorduğumda neden olduğuna dair net bilgi veremediler.

PayPal'da ise Türkiye'deki hesabınıza para çekmek en fazla bir haftayı buluyor ve en güzel tarafı da ücretsiz olması. Eğer kredi kartınıza çekmek istiyorsanız şu an itibariyle 7,5 TL alıyorlar. Yanlış hatırlamıyorsam PayPal'a kredi kartınızı doğrulamanız gerekiyor, bunun için de 1-2 dolar gibi ufak bir rakam kartınızdan çekiliyor ve sonraki ekstrenize bir kod gönderiyorlar. Bu kodu PayPal'da ilgili bölüme girince hem kartınız onaylanmış oluyor hem de o 1-2 dolar hesabınıza iade ediliyor.

PayPal ile ödeme kabul etmek ise ücretli; %3,4+0,45 TL komisyon kesiliyor. Siz PayPal ile bir siteden alışveriş yaparsanız bu komisyonu ödemiyorsunuz.

PayPal her ne kadar çok avantajlı gibi gözükse de Türkiye'deki bankacı arkadaşların bilgi yoksunluğu canınızı sıkabiliyor. Örneğin ben 3 kez bankamdan aranarak, paraların nereden geldiği araştırıldı. Vergimi ödediğimi ve firma ünvanımı vs.yi açıkça belirtmeme rağmen, konuşmanın sonlarında "yani şimdi yurtdışından kumar geliri mi elde ediyorsunuz?" gibi traji-komik sorulara maruz kaldım. Ve sanmayınız ki bu sorgulamalar miktarın büyüklüğüyle ilgiliydi, 30 dolar için de aynı şekilde sorgulanabiliyor daha yüksek meblağlar için de:)) Kestiğim fatura örneklerini istediler, gönderdim ve birkaç kez de ayrıntılı konuşunca sorun çözüldü. Ama artık içim tamamen rahat mı, hayır değil çünkü her an yine absürd sorularla karşılaşabileceğimiz bir yerde yaşamaktayız.

PayPal'ı buradaki USD hesabınıza doğrudan USD olarak gönderebildiğiniz gibi TL'ye çevirip TL hesabınıza da gönderebiliyorsunuz. Kurları çok düşük değil, gayet adaletli diyebilirim.
Collapse

Emin Arı
Emin Arı  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Paypal öldürmez süründürür Mar 15, 2011

Alacağınız 300 doların altındaysa Paypal kullanılabilir ama onun üstündeki meblağlarda paypal çok kötü çünkü bir kere aldığı komisyon banka havale parasından fazlaya geliyor ve döviz kurları her zaman için 5 kuruş aşağı oluyor. Daha fazla bilgi için www.paypalsucks.com sitesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Dagdelen
Dagdelen  Identity Verified
Türkiye
Member (2010)
German to Turkish
+ ...
PayPal'ı tanıyan, onunla anlaşma imzalamış Türk bankaları hangileri? Mar 16, 2011

Benim için yurtdışıyla çalışırken üç seçenek mevcut:
1) PayPal 'dan Türk bankasındaki TL hesabına aktarım/havale (bilhassa düşük tutarlı işlerde)
Sorun: PayPal burada "sending limit" koymuş. Ben elbette bunu çoktan aştığımdan, benim kimliğimin, yani banka hesabımın "verification"'ı gerekliymiş.
PayPal: İngilizce yazışma:
In order to add debit card and use PayPal without sending limits you will need to contact your bank and ask t
... See more
Benim için yurtdışıyla çalışırken üç seçenek mevcut:
1) PayPal 'dan Türk bankasındaki TL hesabına aktarım/havale (bilhassa düşük tutarlı işlerde)
Sorun: PayPal burada "sending limit" koymuş. Ben elbette bunu çoktan aştığımdan, benim kimliğimin, yani banka hesabımın "verification"'ı gerekliymiş.
PayPal: İngilizce yazışma:
In order to add debit card and use PayPal without sending limits you will need to contact your bank and ask them why they are denying payments from PayPal. You should request to talk to someone who deals with online transactions.

Once you have resolved the issue with your Visa Debit card you may add it to your account and confirm it, which should lift your sending limit.

Türkçe yazışma:
$650,00 USD olan ilk PayPal gönderme limitinize ulaştığınızı bildirmek istedik...
Neden hesabımı onaylamam gerekiyor?
Güvenliği arttırmak ve sahtekarlığı önlemek için, tüm hesaplara ilk limitler koyarız. Siz banka veya kredi kartını bağlantılayın ve onaylayın işlemini yaptığınızda, hesabınız Onaylanacak ve PayPal ile istediğiniz kadar ödeme yapabileceksiniz.
w.. paypal... adresinden PayPal hesabınıza giriş yapın ve sayfanın en üst kısmında bulunan Onaylı Olun bağlantısını tıklayın.
Banka hesabınızı PayPal hesabınıza bağlamak için talimatları izleyin. Size ait olduğundan emin olmak için kartınızdan $1,95 USD çekilecektir. Bu ücret, birkaç gün içinde kart ekstrenizde görünecek 4 haneli benzersiz bir kod oluşturacaktır.

Benim çalıştığım İş bankası ise PayPal'dan gelen "sending" sinyallerini geri gönderiyor, meğerse İş bankası PayPal'i tanımıyormuş. O yüzden başka bir Türk bankasında hesap açtırmam gerek!
Ama hangisinde?
Hangi Türk bankası PayPal'ı tanıyor?
2) Türk bankasındaki EURO hesabı
Havale masrafları toplamda çok yüksek meblağ tutmakta. Harcı genelde müşteri karşılamıyor. Ben üstlenmek zorunda kalıyorum.

3) Moneybookers
Hiç bir fikrim yok.
Hangi Türk bankası Moneybookers'ı tanıyor?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler!

[Bearbeitet am 2011-03-16 11:14 GMT]
Collapse

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
@ Rasim Bey ->>>> Moneybookers-İş Bankamız relationshipi Mar 16, 2011

Rasim Dağdelen wrote:

3) Moneybookers
Hiç bir fikrim yok.
Hangi Türk bankası Moneybookers'ı tanıyor?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler!

Çalıştığınız İş Bankası Moneybookers'i sorunsuz kabul ediyor. Haberleri bile yoktur belki de... Moneybookers'a üye değilseniz, üye olun lütfen. Sonra da çaktırmadan İş Bankası EUR hesabınıza bi --10 EUR gönderin denemek için-- bakın nasıl gelecek...

Selamlar

[Edited at 2011-03-16 11:49 GMT]

Dagdelen
Türkiye
Member (2010)
German to Turkish
+ ...
Moneybookers - İş bankası Mar 16, 2011

Adnan Özdemir wrote:
..
Çalıştığınız İş Bankası Moneybookers'i sorunsuz kabul ediyor. Haberleri bile yoktur belki de... Moneybookers'a üye değilseniz, üye olun lütfen. Sonra da çaktırmadan İş Bankası EUR hesabınıza bi 10 EUR gönderin bakın nasıl gelecek...

Selamlar

İş bankası Karşıyaka şubesi ve İzmir merkez (Çankaya) ne PayPal'ı tanıyor ne de Moneybookers'ı.Ben İş bankasının PayPal ile ilişkisinin olmadığını İş bankası genel merkezinden öğrendim.

Moneybookers'a üye olup, İş bankası EUR hesabımı bağlatıp deneyeceğim, çok merci bien pour l'Information.

Peki, PayPal'i de bir Türk bankası hesabına bağlatmam gerek, paracıklarım yanmasın.

Hangi Türk bankası PayPal ile ilişkide, acaba?

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Duyumlarıma göre HongkongShangaiBankCorp. Mar 16, 2011

Duyumlarıma göre HongkongShangaiBankCorp. ile Paypal artık sorunsuzmuş. Öyle duydum. Ama elemanları bilmeye-bilir. Yani HSBC sonunda Paypala OK demiş diye duydum, geçenlerde.

Selamlar

Rasim Dağdelen wrote:

Peki, PayPal'i de bir Türk bankası hesabına bağlatmam gerek, paracıklarım yanmasın.

Hangi Türk bankası PayPal ile ilişkide, acaba?

[Değişiklik saati 2011-03-16 12:08 GMT]

Cagdas Karatas
Cagdas Karatas  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
Garanti Bankası Mar 16, 2011

"PayPal'ı tanıyan, onunla anlaşma imzalamış Türk bankaları hangileri?" diye sormuşsunuz, anlaşma imzalayıp imzalamadığını bilemem ama Garanti Bankası ile PayPal'ı yıllardır kullanıyorum. Bu arada PayPal'dan bir zamanlar çok ciddi bir ödeme bloke kazığı yediğimi ve beni resmen ağlattıklarını haber vermek isterim. Hesabıma gelen 1000 USD'lik bir ödeme, şüpheli işlem olarak algılanmış ve param yaklaşık 15-20 gün bloke durumda kalmıştı. Yazışmalar, belirl... See more
"PayPal'ı tanıyan, onunla anlaşma imzalamış Türk bankaları hangileri?" diye sormuşsunuz, anlaşma imzalayıp imzalamadığını bilemem ama Garanti Bankası ile PayPal'ı yıllardır kullanıyorum. Bu arada PayPal'dan bir zamanlar çok ciddi bir ödeme bloke kazığı yediğimi ve beni resmen ağlattıklarını haber vermek isterim. Hesabıma gelen 1000 USD'lik bir ödeme, şüpheli işlem olarak algılanmış ve param yaklaşık 15-20 gün bloke durumda kalmıştı. Yazışmalar, belirli dokümanların gönderilmesi sonucunda serbest bırakmışlardı ödemeyi. Bu durum ben PayPal'dan bir Personal Account sahibiyken yaşanmıştı, ancak -nedendir bilinmez?!- Premier Account'a geçiş yapınca ödemeler tıkır tıkır gelip gitmeye başladı, sıfır denetim. Kara paranız falan varsa yurtdışından getirilecek, bana söyleyin, komisyonsuz hallederim PayPal Premier Hesabımla! Premier Hesap yüzünden daha fazla komisyon ödüyorum diye biliyorum ödeme alırken, özellik olarak farkı da bu.Collapse

Gulay Baran
Gulay Baran  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
PayPal hakkında Mar 16, 2011

Şu bankalar her gün ayrı bir kredi kartı kampanyası düzenleyip, gün sonunda sonlandırırken bizim bu aracı kurum konularına da bir eğilseler de hepimiz rahatlasak... Anladığım kadarıyla her bankanın ilgili kurumla olan uygulaması sadece bankadan bankaya değil, aynı bankanın farklı şubeleri arasında da değişiklik gösteriyor:) Ben PayPal için HSBC'deki hesabımı kullanıyorum ama önceki mesajımda anlattığım gibi birkaç kez sorun yaşadık. Tam halloldu artık diyo... See more
Şu bankalar her gün ayrı bir kredi kartı kampanyası düzenleyip, gün sonunda sonlandırırken bizim bu aracı kurum konularına da bir eğilseler de hepimiz rahatlasak... Anladığım kadarıyla her bankanın ilgili kurumla olan uygulaması sadece bankadan bankaya değil, aynı bankanın farklı şubeleri arasında da değişiklik gösteriyor:) Ben PayPal için HSBC'deki hesabımı kullanıyorum ama önceki mesajımda anlattığım gibi birkaç kez sorun yaşadık. Tam halloldu artık diyorsunuz, sonra aynı departmanda PayPal'dan haberi olmayan bir arkadaş sizi görüyor ve en başa sarılabiliyor genel merkezde.Collapse

Karahan Sisman
Karahan Sisman  Identity Verified
Türkiye
Member (2010)
English to Turkish
Moneybookers ve PayPal İş Bankası ile sorunsuz çalışıyor. Mar 16, 2011

En azından benim için böyle.

Her iki sağlayıcıda da İş Bankası'ndaki TL hesabım kayıtlı. Parayı hesabıma çektikten sonra bankayı arıyorum ve ister TL olarak, ister döviz olarak hesabıma geçmelerini rica ediyorum. Şimdiye kadar bir sorun yaşamadım.

Bu arada:

Çağdaş Karataş wrote:

- Premier Account'a geçiş yapınca ödemeler tıkır tıkır gelip gitmeye başladı, sıfır denetim. Kara paranız falan varsa yurtdışından getirilecek, bana söyleyin, komisyonsuz hallederim PayPal Premier Hesabımla! Premier Hesap yüzünden daha fazla komisyon ödüyorum diye biliyorum ödeme alırken, özellik olarak farkı da bu.

Moneybookers'ta da benzer bir durum söz konusu.

Normal hesabım varken ödemeyi almak için ücret ödemiyor, sadece parayı çekerken sabit bir ücret ödüyordum. Sağolsunlar benim tüccar olduğumu düşünmüşler ve bana Merchant hesabı layık görmüşler.

Şu andaki ücretlendirmeleri: %3,90 + 0,35€

Yani 1.000 Euro'luk bir ödeme aldığımda 39 Euro kendilerine ödüyorum, bir de İş Bankası biraz da ben nasipleneyim diye düşünüp 10 Euro civarı keserse, toplamda 100 TL'yi komisyon olarak ödemiş oluyorum.

Dagdelen
Türkiye
Member (2010)
German to Turkish
+ ...
Sending limit Mar 16, 2011

Karahan Şişman wrote:

En azından benim için böyle.

Her iki sağlayıcıda da İş Bankası'ndaki TL hesabım kayıtlı. Parayı hesabıma çektikten sonra bankayı arıyorum ve ister TL olarak, ister döviz olarak hesabıma geçmelerini rica ediyorum. Şimdiye kadar bir sorun yaşamadım.
...

Ben de PayPal'den İş Bankasındaki TL hesabıma para aktarırken sorun yaşamıyordum, ta ki "sending limit"i aşıncaya kadar.
Ondan sonra PayPal benden "banka kartımdan (debit card) verification" almak istedi. İşte orada sorun oluştu. Çünkü İş Bankası (yazılım) sistemi, PayPal sistemine "verification" vermiyor, çünkü İş Bankası PayPal'i tanımıyor. Sorun bu.

K.K.Unal
K.K.Unal  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
İşbankası Mar 17, 2011

Ben Paypal'dan da Moneybookers'tan da İş Bankası'na sorunsuz para aktarabiliyorum. Herhangi bir limit sorunu da olmuyor. Rasim bey Paypal'daki account type'ınız nedir?

Dagdelen
Türkiye
Member (2010)
German to Turkish
+ ...
Paypal'daki account type Mar 17, 2011

@ Kaya Kaan Ünal
Benim PayPal'daki hesabım: "Personal Account".
Ama sorun, daha önce belirttiğim gibi, "sending limit" ve İş Bankası yazılım sisteminin PayPal'ı tanımaması (bkz. 1 ve 7 raf yukarısı)
Çünkü bu yazılım sistemi PayPal'a, bir İş Bankası hesabından "verification" nedeniyle para (1-2 $) çekmesine izin vermiyor. Hesaba para yatırımı (en azından Almanya ile
... See more
@ Kaya Kaan Ünal
Benim PayPal'daki hesabım: "Personal Account".
Ama sorun, daha önce belirttiğim gibi, "sending limit" ve İş Bankası yazılım sisteminin PayPal'ı tanımaması (bkz. 1 ve 7 raf yukarısı)
Çünkü bu yazılım sistemi PayPal'a, bir İş Bankası hesabından "verification" nedeniyle para (1-2 $) çekmesine izin vermiyor. Hesaba para yatırımı (en azından Almanya ile çalışanlarda) "Deutsche Bank" üzerinden gerçekleştiriliyor, yani hesaba para yatırılırken İş Bankasının PayPal'ı ya da başka bir kişiyi tanımasına gerek yok.
Sorun, "verification" nedeniyle para çekilirken oluşuyor (IMHO).

Benim tahminim, PayPal'ın kendisiyle çalışanları " Premier Account"a zorlamak istemesi (kâr maksimizasyonu).

@ Gulay Baran ve Karahan Şişman

Sizin PayPal'daki hesap türünüz (account type) nedir?

...

[Bearbeitet am 2011-03-17 11:25 GMT]
Collapse

Pages in topic:   [1 2 3] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

PayPal & Moneybookers vs.

Translation news in Türkiye

Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »